+48 22 660 23 63 kontakt@enta.com.pl

Mediacje

W przypadku części spraw nie jest konieczne wchodzenie na drogę sądową – wiele z nich można rozwiązać polubownie na zasadzie mediacji. To świetne rozwiązanie, które pozwala na pozytywne zakończenie konfliktu. Przebiega bowiem w pokojowej atmosferze, w której obie strony są zaangażowane w wypracowanie kompromisu, który pogodzi ich interesy.

Prowadzeniem mediacji w Warszawie zajmuje się również nasza Kancelaria – pomagamy klientom w skutecznym dotarciu do porozumienia, które będzie dla nich możliwie jak najbardziej satysfakcjonujące.

Skontaktuj się z nami!

Umów się na bezpłatną konsultację.

9 + 8 =

 W trakcie darmowej konsultacji będziesz mieć szansę na rozmowę z jednym z naszych ekspertów ds. wierzytelności. Przez około 15 do 30 minut omówimy Twoją aktualną sytuację zadłużeniową oraz sposoby rozwiązania ewentualnych problemów.

Czym jest mediacja?

Mediacje to sposób pokojowego rozwiązywania konfliktów. Jego nieformalność sprzyja wypracowaniu porozumienia w spokojnej atmosferze, która z kolei umożliwia utrzymanie poprawnych stosunków w przyszłości. Metoda ta może zostać zastosowana w różnych dziedzinach życia, w tym w sprawach prawnych. Oprócz obu stron sporu w mediacjach bierze również udział mediator – jest to osoba bezstronna, której zadaniem jest zapewnić ich konstruktywny, spokojny przebieg oraz satysfakcjonujący dla obu stron rezultat. Nasz mediator w Warszawie pomaga klientom w procesie komunikacji i osiągania porozumienia.

Jakie są rodzaje mediacji?

Mediacje, jako metoda pokojowego rozwiązywania sporów, mogą zostać zastosowane w wielu obszarach życia oraz prawa – stąd wyróżniamy ich różne rodzaje. Podstawowy podział obejmuje mediacje umowne, czyli prywatne lub odbywające się przed bądź poza rozprawą sądową, a także mediacje sądowe, które prowadzone są w związku ze skierowaniem z sądu. Inny rodzaj podziału opiera się na charakterze sprawy, a więc mówimy wówczas o mediacjach karnych, rodzinnych, pracowniczych, rówieśniczych i innych.

Jakie są zasady mediacji?

Do zasad mediacji należą dobrowolność, akceptowalność, neutralność, bezstronność, poufność, bezinteresowność, szacunek dla stron oraz profesjonalizm. Oznacza to, że uczestnicy mediacji muszą brać w nich udział z własnej woli i nie może być na nich wywierana presja. Co więcej, mają pełne prawo wycofać się z nich w dowolnym momencie. Akceptowalność tyczy się natomiast wyboru mediatora – nie może on zostać narzucony przez żadną ze stron i wszyscy uczestnicy muszą zaakceptować wybraną do tej roli osobę. Sam mediator ma obowiązek prezentowania neutralnego stosunku do przedmiotu sporu, a także wypracowanych przez strony rozwiązań. Nie może narzucać swoich poglądów i wartości ani proponować konkretnych opcji.

Mediator nie może również ujawniać kwestii poruszanych na mediacjach – ani osobom prywatnym, ani instytucjom – a także wykorzystywać kontaktu ze stronami w celu odniesienia prywatnych korzyści. Powinien natomiast okazywać im szacunek, a także dbać o to, aby i obie strony konfliktu zwracały się do siebie z szacunkiem. Zasada profesjonalizmu mówi natomiast o tym, że mediator musi posiadać odpowiednie przygotowanie do pełnienia takiej roli, a także nieustannie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

Jak wygląda mediacja?

Przed rozpoczęciem mediacji mediator zapoznaje się z dokumentacją na temat sprawy, a następnie wyznacza neutralne miejsce i termin spotkania, przygotowuje umowę mediacyjną oraz niezbędne zgody na udział stron w mediacjach. Na początku spotkania następuje otwarcie mediacji, w trakcie którego mediator wyjaśnia ich zasady i przebieg oraz informuje o kosztach. Proponuje również reguły komunikowania się podczas spotkania. Następnie obie strony przedstawiają swoje stanowiska, a w dalszej kolejności prowadzone są negocjacje i pojawiają się propozycje ugody.

Jak przygotować się do mediacji?

Przygotowując się do mediacji warto zapoznać się z informacjami na temat tego sposobu rozwiązywania sporów – w tym z prawami każdej ze stron oraz obowiązkami mediatora. Dobrze jest również przemyśleć, jakie są nasze potrzeby oraz oczekiwania, a także zastanowić się nad różnymi propozycjami ugody.

Jakie są obowiązki mediatora?

Nasz mediator w Warszawie podchodzi do swojej roli w sposób profesjonalny i rzetelny, przestrzegając wszystkich dotyczących go zasad i obowiązków, takich jak poufność, bezstronność, neutralność, szacunek do stron czy profesjonalizm. Zapewnia również neutralne miejsce do przeprowadzenia mediacji.

Jak się prowadzi mediację?

Mediacje w Warszawie są przez nas prowadzone w sposób profesjonalny, z poszanowaniem najwyższych standardów. Dzięki temu spotkania przebiegają w atmosferze szacunku, otwartości na poglądy drugiej strony oraz pozytywnego nastawienia na znalezienie porozumienia.

Jakie sprawy nadają się do mediacji?

Udzielane przez nas wsparcie w formie mediacji w Warszawie może dotyczyć różnych zagadnień prawnych – mogą to być sprawy z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, gospodarczego czy też prawa pracy. Każdy nasz mediator w Warszawie posiada doświadczenie w prowadzeniu mediacji dotyczących między innymi rozwodu, alimentów, sposobu opieki nad dzieckiem, podziału spadku czy rozwiązywania umów. Pomożemy uzyskać satysfakcjonujące porozumienie również w innych kwestiach, dbając o prawidłowy przebieg mediacji oraz poprawną komunikację między stronami. Zapraszamy!

Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Dane kontaktowe

KANCELARIA ENTA Wojciech J. Król

ul. Hoża 86 lok. 410, Warszawa 00-682, woj. mazowieckie

ul. Piłsudskiego 74 lok. 320, Wrocław 50-020, woj. dolnośląskie

Telefon: 226602363 | Mail: kontakt@enta.com.pl

NIP: 7791071737 | REGON: 630672252

Wszelkie prawa zastrzeżone. Własność Kancelaria Enta w Warszawie.