Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/Enta/domains/kancelariaenta.com.pl/public_html/wp-content/themes/enta/functions.php on line 5467
+48 510 970 900 biuro@kancelariaenta.com.pl

Czy zadłużeni małżonkowie, planując upadłość konsumencką, powinni czekać na kolejne (niepewne) ustawowe ułatwienia, czy lepiej żeby skorzystali z doświadczenia kancelarii, która już obecnie skutecznie stosuje prawo upadłościowe?

W felietonie na temat Upadłości Konsumenckiej z dnia 5 lipca 2018 (czytaj więcej) opisywałem prawdopodobne ułatwienia w upadłości, które miały wejść w życie pod koniec 2018 roku. Zapowiedziane zmiany wyglądały pozytywnie ale mimo początku 2019 roku wciąż obowiązuje stara ustawa. Czy to oznacza, że obowiązująca ustawa jest zła, a dłużnicy powinni męczyć się ze swoimi długami aż do nowelizacji? Moim zdaniem, od nowelizacji przepisów upadłościowych ważniejsza jest umiejętność skutecznego stosowania aktualnie obowiązującego prawa.

Ustawowy zakaz upadłości małżonków

Zapowiadana od dawna nowelizacja ustawy upadłościowej i tak nie przewiduje wprowadzenia prawa do upadłości małżonków. Zatem, pierwsze wrażenie jest takie, że ustawodawca zapomniał o jednej z ważniejszych instytucji każdego społeczeństwa, o małżeństwach. Zdecydowana większość dłużników to właśnie dłużnicy solidarni przebywający w ustawowej wspólnocie majątkowej. Długi takich małżeństw wynikają najczęściej z zadłużenia w spółdzielniach mieszkaniowych i/lub bankach kredytujących zakup wspólnego mieszkania. Czy oddłużyć można tylko jednego z małżonków? Jeśli tak, który z małżonków ma zostać „skazany” na cały dług?

Zadłużone małżeństwa też mogą ogłosić upadłość

Znacznie ważniejszą od umiejętności stosowania nowości w prawie jest umiejętność praktycznego stosowania istniejących przepisów. Nasza kancelaria, mimo ustawowego zakazu stosowania upadłości konsumenckich wobec małżonków, skutecznie i z powodzeniem przeprowadziła już kilka takich upadłości. Należy pamiętać, że prócz literalnego brzmienia przepisów prawa, istnieje jeszcze tzw. duch prawa wywodzący się wprost z Prawa Rzymskiego, oraz wykładnia prawa. A ponieważ, zgodnie z żartem, gdzie jest jeden temat sporu i dwóch prawników, tam są trzy opinie prawne, mamy możliwość, przy umiejętnym wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia zawodowego, wybronić nawet upadłość małżonków.

Przykład

Do naszej kancelarii zgłosiło się kiedyś małżeństwo posiadające kredyt w EURO na zakup mieszkania. W wyniku przewalutowania kredytu z EURO na złotówki wartość zadłużenia znacząco wzrosła. Bank wszczął postępowanie egzekucyjne z nieruchomości oraz uruchomił sądową egzekucję z weksli. Nasza kancelaria w pierwszej kolejności skutecznie uchroniła klienta przed powiększeniem zadłużenia o wartość weksli, doprowadzając do ukarania banku za nadgorliwość. W drugiej kolejności, powołując się właśnie na ducha prawa i wykładnie prawa w zakresie prawa upadłościowego i cywilnego, skutecznie oddłużyła małżeństwo poprzez upadłość małżonków w ramach upadłości konsumenckiej.

Podsumowując

Wspomniany temat upadłości konsumenckich małżonków będziemy szerzej opisywać w kolejnych felietonach, gdyż choćby z racji zawiłości i odstępstwa od przepisów ustawy, stanowi on dobry przykład dla wielu rodzin w podobnej sytuacji i argument motywujący do działania. Czas zawsze działa na niekorzyść dłużnika, premiując wierzyciela wysokimi odsetkami. Oczekiwanie na prawdopodobne zmiany prawa i odkładanie decyzji na przyszłość to mniej efektywne rozwiązanie niż rozpoczęcie obrony swoich interesów „od teraz”.

Pamiętajmy, że: Porządek trzeba robić, nieporządek robi się sam.( prof. T. Kotarbiński)