Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/Enta/domains/kancelariaenta.com.pl/public_html/wp-content/themes/enta/functions.php on line 5467
+48 510 970 900 biuro@kancelariaenta.com.pl

Do tej pory „Oświadczenie o prywatności” naszego profilu kojarzyło się użytkownikom fb głównie z prawami autorskimi do swoich zdjęć, postów, komentarzy (czytaj więcej tutaj). Ale nasza prywatność to również, a dla mnie przede wszystkim, dane osobowe. Czy użytkownik fb dba o swoje dane osobowe podobnie jak o prawa autorskie swoich zdjęć? Czy te dane mają w ogóle jakąś wartość? Co fb wie o nas? Pokaże Wam, jak i gdzie to sprawdzić na fb.

Skąd fb wie o nas tak wiele?

Pozornie, fb to aplikacja w komputerze i/lub w telefonie, służąca do… każdy wie do czego i każdy tę wiedzę wykorzystuje na swój sposób. Większość użytkowników używa jednak fb jednocześnie z komputera i urządzenia przenośnego-nawet podczas kierowania samochodem!. Połączenie takie było powodem wielkiej afery Cambridge Analytics z której dowiedzieliśmy się, że fb „wie” o nas wszystko. Wiedza ta posłużyła m.in. do tworzenia kampanii przed wyborczych, wpływania na nasze preferencje wyborcze, wybory konsumenckie itp. Wiedza ta do dziś może wpływać na nasze wybory i preferencję np. w zakupach on-line. Skąd fb wie o nas to wszystko? Z naszego zamiłowania do wygody. Większość aplikacji, głównie na smartphony, wgrywamy dla własnej wygody. Wgrywamy aplikacje do: czytania sms, przypominania, lokalizowania, rozrywki itp. itd. Również z wygody nie czytamy przydługich, nudnych, napisanych męczącym językiem regulaminów, wyrażając zgodę na wszystko. Wszystko oznacza, że fb może poznać naszą listę kontaktów z komórki, połączenia telefoniczne z informacjami o numerach, dacie rozmowy itp. Mało? Istnieje ryzyko, że roboty internetowe, odnajdą nasze adresy mailowe i skojarzą je z danymi z internetu. Bywa i tak, że dane te system wzbogaca o dane geolokalizacyjne, które mogą posłużą do zbierania informacji o nas, naszej pracy, naszych wakacjach.

Co fb wie o nas?

Całą zabawę powinniśmy rozpocząć od zdemaskowania szpiega. W górnym pasku fb, licząc od prawej, jako pierwszy zobaczymy biały trójkącik, jako drugi znaczek widzimy znak „?” tzw. szybka pomoc”. Nas interesuje tylko znaczek białego trójkącika, klikamy go i wybieramy opcję „Ustawienia”. Następnie, wybieramy „Twoje informacje na Facebooku”, a na końcu wybieramy opcję „Pobieranie Twoich informacji”. Ten opis ścieżki dostępu do naszych danych osobowych aktywny będzie najprawdopodobniej jeszcze tylko przez jakiś czas, gdyż fb dba, aby zdemaskowanie szpiega nie było zbyt proste. Potem ta usługa zmieni swoją lokalizację w panelu usług. Wybieramy zakres demaskowania szpiega. Ja wybrałem opcję „wszystkie moje dane”. Dla osób o słabszych nerwach zalecam dawkowanie emocji etapami. Ostatecznie wybieramy opcję format (zalecam HTML) i jakość multimediów (wystarczy wybrać średnią jakość). Kiedy wybierzemy przycisk „utwórz plik” spokojnie możemy pójść na kawę. Czas potrzebny na wygenerowanie naszego pliku będzie wprost proporcjonalny do ilości danych…bywają pliki, które generują się nawet kilka godzin!

Po rozpakowaniu pliku na naszym dysku pozostaje tylko oglądanie kolejnych zakładek i regularne picie herbaty na uspokojenie. Sugeruję rozpocząć od zakładki „Index” w której znajdziemy wszystkie nasze dane osobowe ale również historię klikniętych zainteresowań muzyką, filmem etc. W następnej zakładce znajdziemy „Dane kontaktowe” a w nich m.in. maile, sms, a nawet listę połączeń telefonicznych z nazwiskami datą i czasem połączenia. Szczegółowe analizowanie tych danych pozostawiam już indywidualnym analizom każdego użytkownika fb. Również każdemu użytkownikowi fb z osobna pozostawiam odpowiedź na pytanie, czy wszystkie aplikacje ułatwiające nam życie, są potrzebne w komputerze i/lub telefonie.

Jak chronić nasze dane osobowe

Podobnie jak w artykule o ochronie naszych praw autorskich uczulam, aby wygoda nie przesłaniała nam zdrowego osądu ryzyka utraty swoich danych osobowych. Jeśli interesująca nas aplikacja np. do czytania sms (przydatna np. w czasie jazdy) prosi nas jednocześnie o dostęp do naszej galerii zdjęć, powinniśmy przeczuwać niebezpieczeństwo. Jeśli aplikacja latarki do naszej komórki, prosi nas o dostęp do kontaktów i listy połączeń, również powinniśmy przeczuwać niebezpieczeństwo. Podsumowując: zanim wgramy nową „super wartościową” aplikację do naszego smartphona, sprawdźmy jaki uprawnienia są wymagane i czy są konieczne do właściwego działania aplikacji.

Na zakończenie

Jestem nie modny i nie nowoczesny, używam fb wyłącznie poprzez komputer z dobrym programem antywirusowym, w telefonie nie mam gier, „fajowskich” aplikacji do mierzenia, ważenia, marzenia, oddychania. Ale dzięki temu plik wszystkich moich danych na fb generował się kilka minut, a zdecydowana większość zakładek była pusta, co oznacza, że dla fb jestem niewidoczny i bezpieczny-czego wszystkim szczerze życzę.