Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/Enta/domains/kancelariaenta.com.pl/public_html/wp-content/themes/enta/functions.php on line 5467
+48 510 970 900 biuro@kancelariaenta.com.pl

Klienci naszej kancelarii pytają o najnowsze zmiany w przepisach podatkowych i prawnych dla jednoosobowych działalności gospodarczych (tzw. JDG ). Pozornie korzystne zmiany często mają drugie oblicze-mniej korzystne. To powoduje, że JDG ma dziś więcej wad niż zalet, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa inwestycyjnego i gospodarczego. Dlatego coraz częściej zamieniamy JDG w spółki z o. o., czym ułatwiamy życie klientom a jednocześnie zabezpieczamy cały ich majątek osobisty do odpowiedzialności w wysokości kapitału spółki, np. 5000 zł. Żeby jednak takie działanie było skuteczne, musimy spełnić szereg wymogów. Jak więc to zrobić w praktyce?

Jak przenieść klientów i reputację JDG do spółki

W pierwszym etapie rozkładamy JDG na czynniki pierwsze. Przy udziale naszej kancelarii prawnej, naszego księgowego i niezależnego specjalisty z zakresu księgowości analizujemy to, co ważne dla firmy. Ten kilkuosobowy zespół specjalistów to wymóg formalny. Naszym celem jest poznanie mocnych i słabych stron JDG. Następnie składamy firmę znów w całość, znając wszystkie jej składniki i decydując o tym, jak ostatecznie ma wyglądać podmiot jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Oczywiście przenosimy do spółki klientów, reputację i historię przedsiębiorcy, nazwę i know-how czyli indywidualny i unikatowy sposób działania przedsiębiorcy. Ostatecznie rejestrujemy spółkę, która przejmuje najlepszą przeszłość i klientów JDG.

Podsumowując

Zwiększająca się ilość obostrzeń, wymogów i zagrożeń w JDG powoduje, że ryzyko w tej formie działalności przewyższa korzyści, gdyż Przedsiębiorca, pracując ciężko na swój majątek firmowy przez, np. dwadzieścia lat (majątek firmy i prywatny przedsiębiorcy to to samo), może go stracić bez własnej winy, np. jako podwykonawca wykonawcy generalnego, który bankrutując pozostawia niezapłacone faktury za prace wykonane przez JDG. Czas zawsze działa na korzyść tych, którzy przewidują wystąpienie ryzyka, jeszcze przed jego zaistnieniem, zabezpieczając swoje interesy. Oczekiwanie na prawdopodobne zmiany prawa i odkładanie decyzji na przyszłość to mniej efektywne rozwiązanie niż rozpoczęcie obrony swoich interesów „od teraz”.

Przykład

Jako kancelaria obsługiwaliśmy JDG, która to firma była podwykonawcą przy budowie osiedla mieszkalnego. Przedsiębiorca kupował materiał budowlany, płacił VAT, zatrudniał i rozliczał ze środków własnych kilkudziesięciu pracowników budowlanych. Za wykonane prace i zakupy rozliczał się z generalnym wykonawcą w systemie etapowym, za wykonaną pracę. Każdy z etapów opiewał na kwotę około 300 tysięcy złotych. Generalny wykonawca ogłosił upadłość przy drugim etapie, pozostawiając naszego klienta bez środków do życia i dalszej działalności gospodarczej. Formalnie nasz klient odpowiadał przed US, ZUS-em i pracownikami całym swoim majątkiem, za błędy w zarządzaniu generalnego wykonawcy. W przypadku prowadzenia działalności w postaci spółki z o. o. nasz klient odpowiadałby przed swoimi wierzycielami tylko do wysokości kapitału zakładowego z powodu braku swojej winy w niewypłacalności.

Pamiętajmy, że: Porządek trzeba robić, nieporządek robi się sam.( prof. T. Kotarbiński)