Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/Enta/domains/kancelariaenta.com.pl/public_html/wp-content/themes/enta/functions.php on line 5467
+48 510 970 900 biuro@kancelariaenta.com.pl

Pewnie każdego z kierowców ogarnęła w przeszłości złość z powodu szkody spowodowanej przez otwierające się drzwi innego samochodu. Zdarza się przecież, że kierujący z beztroskim rozmachem wysiada z pojazdu. Do tej pory przypadki takie były lekceważone zarówno przez Policję jak i np. ochronę parkingu przy supermarkecie. Mamy w końcu zdecydowaną i dobrą zmianę w tym zakresie. Kierowcy uszkodzonych aut mogą liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy!

Jakie to zmiany?

Opisany przypadek, z pozoru błahy, był utrapieniem wszystkich kierowców, nie tylko w Polsce. Dlatego spornym tematem zajął się pod koniec ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na wniosek Litewskiego Sądu Najwyższego. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że „jako ruch pojazdu traktuje się również otwarcie drzwi samochodu znajdującego się na postoju”. To zasadnicza i dobra zmiana dla polskich kierowców, ponieważ wcześniej za szkodę związaną z ruchem pojazdu uważało się tylko szkodę spowodowaną podczas zatrzymywania pojazdu, postoju i garażowania. A więc za szkodę przy otwarciu drzwi i uszkodzeniu innego pojazdu winnego nie było, nie było więc też szans na odszkodowanie.

Jakie korzyści?

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że pojęcie ruchu pojazdów odnosi się również do sytuacji, gdy podczas postoju zostaną otwarte drzwi. W związku z tym faktem, Ubezpieczyciel stojącego pojazdu odpowiada za szkodę, wyrządzoną otwieranymi drzwiami. Korzystamy więc w tej sytuacji z podstawowej i jednej z najstarszych zasad ruchu drogowego, „że każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek uniknięcia kolizji z innym uczestnikiem”.

Pamiętajmy, że normy prawa unijnego są częścią systemu prawa krajowego, a zatem muszą być stosowane powszechnie i mają wiążącą moc.